Od 1900 roku Piłka nożna stała się dyscypliną olimpijską. W 2009 roku w rozgrywkach piłkarskich brało udział 265 milionów zawodniczek, zawodników oraz 5 milionów sędziów. Boisko piłkarskie składa się z dwóch połówek na którym rywalizują ze sobą dwie drużyny składające się z 11 graczy. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Wygrywa drużyna, która w regulaminowym czasie, czyli dwie połowy po 45min z przerwą po pierwszej połowie trafi więcej bramek.

Rozmiar boiska to od 2008 roku to 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Na boisku, aby dana drużyna mogła grać musi być min 7 zawodników, czyli dana drużyna nie może dostać więcej niż 4 czerwone kartki. Rozstawienie zawodników na boisku często ustalane zostaje podczas treningu. Bramkarz to jedyny zawodnik, który może łapać piłkę w czasie gry, ale zgodnie z przepisami może to robić tylko w wyznaczonym miejscu tak zwanym polu karnym. Jeśli bramkarz złapie piłkę po za wyznaczonym polem jego drużyna zostaje ukarana rzutem wolnym bezpośrednim.

Typowa gra piłkarska polega na jak najdłuższym utrzymaniu piłki tak aby nie weszła ona w posiadanie przeciwnika. Kontakt fizyczny z graczami jest nie dozwolony i traktowany jako faul, za który można dostać żółtą kartkę, która jest pewnego rodzaju upomnieniem lub czerwoną, gdzie gracz zmuszony jest opuścić wtedy boisko. Dwukrotne upomnienie żółtą kartką to to samo co dostanie czerwonej kartki i gracz tak samo zmuszony jest do opuszczenia boiska.

Kluby sportowe w Piłce nożnej

  • Bayern Monachium – niemiecki klub sportowy posiadający swoją siedzibę w Monachium. Jest to najbardziej rozpoznawalny klub sportowy w Niemczech i Europie, który 30 razy zdobył tytuł Mistrza Niemiec oraz 20 razy wygrał Puchar Niemiec, a w rozgrywkach europejskich trzy krotnie triumfował w lidze Mistrzów i trzy krotnie w Pucharze Europy.
    Bayern obecnie zrzesza 290tys członków. Istnieje też 4tys zarejestrowanych fanklubów zrzeszających około 314tys fanów. Klub posiada też sekcje, która zajmuje się szachami, piłką ręczną, koszykówką, gimnastyką, kręglami, tenisem stołowym oraz piłką nożną. Barwy klubu to czerwień i biel, zaś na herbie widnieją też barwy Bawarii.
  • Newcastle United FC – początki tego zespołu sięgają czasów wiktoriańskich, gdy rywalizowały ze sobą dwie znane drużyny, czyli Newcastle East End i Newcastle West End, które specjalizowały się w grze zwanej krykiet. Mieszkające obok siebie dwie drużyny spotkały się ze sobą na początku lat 80 XIX wieku. Klub specjalizował się w krykiecie do czasu, kiedy zaczął mieć problemy finansowe, wtedy też przyszedł pomysł na włączenie go do rozgrywek Piłki Nożnej i zmianę nazwy klubu z Newcastle East End na Newcastle United FC. Czerwono białe koszulki zostały zastąpione na czarno białe ubrania z paskami, jednak klub nie pokonał problemów finansowych, dla tego dyrekcja postanowiła utrzymać drużynę przy życiu załatwiając jej dofinansowanie. Rozpoczęto wprowadzać nowych piłkarzy, którzy na zbliżający się sezon piłkarski nie posiadali jeszcze klubu. W tym czasie drużyna zdobyła 3 razy Mistrzostwo ligi i aż 5 razy dotarli do finału pucharu Anglii.
  • Manchester City – angielski klub piłkarskie z siedzibą w Manchesterze. Obecnie zespół występuje w Premier League. Klub powstał w 1880 roku. Obecną nazwę, po której rozpoznajemy ten klub uzyskał w 1894 roku. Zdobył sześć tytułów Mistrzostw Anglii, sześć razy wygrał Puchar Anglii. Spółka, która zajmowała się prowadzeniem klubu do 2007 to Manchester City Limited. Później Manchester City Limited sprzedała swoje udziały spółce UK Sports Investments Limited, która była wtedy kontrolowana przez było premiera Tajlandii Thaskina Shinawatrę. Po przejęciu klubu Tajlandczyk rozpoczął działania transferowe na rynku wydając przy tym ponad 30 milionów funtów. Zostały tak że zawarte związki partnerskie z klubami w chinach. 1 września 2008 roku, grupa Abu Dhabi United Group Investment and Development Limited przejęła Manchester City. Prezes Manchesteru City Khaldoon Al Mubarak jest właścicielem City Football Group, która posiada 80% udziałów w dwóch klubach piłkarskich: australijskim Melbourne City oraz amerykańskim New York City. Ponadto spółka posiada mniejszość udziałów w japońskim klubie Yokohama Marinos.

Znani Piłkarze Polscy

  • Rober Lewandowski – urodzony 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie. Polski piłkarz znany jako napastnik w niemieckim klubie Bayern Monachium. W reprezentacji Polski Robert jest kapitanem. Rekordzista pod kontem występów w reprezentacji, Polski i najlepszy strzelec w historii. Uczestnik Mistrzostw Świata 2018 i Mistrzostw Europy 2012 i 2016. Swoją karierę rozpoczynał od przygód z ekstraklasą potem jednak w 2010 roku trafił do Borussii Dortmund, z którą dwukrotnie zdobył mistrzostwo Niemiec oraz jednokrotnie krajowy puchar i superpuchar. W sezonie 20132014 po raz pierwszy stał się najlepszym strzelcem Bundesligi. W barwach tego klubu zagrał tak że w finale Ligi Mistrzów w maju 2013. Na początku sezonu 20142015 Robert Lewandowski przeniósł się do Bayernu Monachium.
  • Jakub Błaszczykowi – urodzony 14 grudnia 1985 roku w Truskolasach. Polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika. W latach 2010 – 2014 kapitan reprezentacji Polski. Uczestnik Mistrzostw Świata 2018 oraz Mistrzostw Europy 2012 i 2016. Jeden z piłkarzy, który ma na koncie co najmniej 100 występów w reprezentacji narodowej. Piłkarski Mistrz Polski w Wiśle Kraków a także dwukrotny Mistrz Niemiec, zdobywca pucharu oraz super pucharu oraz finalista Ligi Mistrzów w barwach Borussii Dortmund.